Zajímavosti, přehledy, statistiky

"TOUR de FEMININ - O CENU ČESKÉHO ŠVÝCARSKA"

Zajímavosti

  • První ročník se jel v roce 1988
  • Celkem se ujelo 9.286,5 km ve 129 etapách
  • Zahajovací ročník měl 3 etapy s celkovou délkou tratě 135,6 km
  • Od V.ročníku se jely 4 etapy s celkovou délkou tratě 207,3 km
  • Závod se stal mezinárodním v roce 1992 - V.ročníkem
  • Od VIII.ročníku se jelo 5 etap s celkovou délkou tratě 296,2 km
  • V roce 1995 vstoupil závod na území NSR - VIII.ročník
  • V roce 2003 vstoupil závod na území Polska v XVI.ročníku - jela se časovka z Bogatynie do Sieniawky a zpět v délce 21,2 km
  • Nejvzdálenější závodnice byly z Nového Zélandu, Japonska, Austrálie, Brazilie, Kanady, USA, Argentiny, Kolumbie, Kostariky a Mexika
  • Celkový počet startujících v dosavadních ročnících je 2.237 závodnic

Etapové střípky

  • Etapové vítězství s mezinárodní účastí se podařilo získat českým závodnicím:
    Rok Příjmení a jméno
    1992 + 1993 Víchová Šárka
    1995 Pekárková Julie
    1996 + 1999 Flašková Miluše
    2003 + 2006 Kozlíková Lada
    2014 Sáblíková Martina
  • Etapy vyhrálo celkem 73 závodnic:
      Příjmení a Jméno Stát V roce Kolikrát
    15 etap Kupfernagel Hanka NSR 1994 1
          1996 4
          1997 3
          1999 2
          2000 3
          2007 1
          2011 1
    8 etap Worrack Trixi NSR 2002 3
          2010 5
    4 etapy Kynčlová Radka AŠ Ml.Boleslav 1988 2
          1989 2
      Páczová Ildigo Sp.Dubnica 1989 1
          1991 3
    3 etapy Orvošová Eva Loko Prešov 1990 3
      Barilová Alena Loko Prešov 1992 3
      Kratz Sandra NSR 1993 3
      Ilavská Lenka Slovensko 1995 3
      Matusiak Bogumila Polsko 2000 1
          2001 1
          2002 1
      Karpenko Valentina Ukrajina 1998 1
          2000 1
        Velodames It. 2003 1
      Pankova Larisa Rusko 2012 3
             
    2 etapy Víchová Šárka ČR 1992 1
          1993 1
      Stagurskaya Zinajda Bělorusko 1994 2
      Flašková Miluše ČR 1996 1
          1999 1
      Polikavicuite Rasa Litva 1997 1
          1999 1
      Hihilyová Svitlana Ukrajina 1998 2
      Creux Sophie Francie 2001 2
      Wampfler Sandra Švýcarsko 2001 2
      Kozlíková Lada Č R 2003 1
          2006 1
      Arndt Judith NSR 2005 2
      Senff Theresa NSR 2005 1
          2006 1
      Graus Andrea Rakousko 2005 1
          2007 1
      Schachl Monika Rakousko 2006 1
          2007 1
      Brodka Andrea NSR 2007 2
      Vos Marianne Holandsko 2008 2
      Burchenkova Aleksandra Rusko 2009 2
      Novikova Elena Rusko 2009 2
      Vos Marianne Holandsko 2008 2
      Cure Amy Austrálie 2013 2
      Pooley Emma Anglie 2013 2
      Brezna - Bentkowska Paulina Polsko 2013 1
          2015 1
      Antoshina Tatiana Rusko 2015 2
      Ludwig Cecilie Uttrup Dánsko 2016 2
             
    1 etapu Šitárová Yveta Slovensko 1988 1
      Bailei Rebecca Jane Nový Zeland 1994 1
      Pekárková Julie ČR 1995 1
      Genschmeier Evi NSR 1995 1
      Van de Bruin Meike Holandsko 1997 1
      Pizzolloto Lucia Italie 1998 1
      Scheitle Kerstin NSR 1998 1
      Kryjanovskaia Ita Rusko 1999 1
      Valen Anita Norsko 2002 1
      Van Damme Evi Belgie 2003 1
      Hennes Tanja Švýcarsko 2003 1
      Liebig Tina NSR 2003 1
      Beltman Chantal Holandsko 2004 1
      Rossner Petra NSR 2004 1
      Soeder Christine Rakousko 2004 1
      Wichman Anke NSR 2004 1
      Lindberg Madeliene Švédsko 2004 1
      Lutz Eva NSR 2005 1
      Hollman Birgit NSR 2006 1
      Teutenberg Ina-Yoko USA 2006 1
      Abbot Mara USA 2008 1
      Hennig Angela NSR 2008 1
      Doppmann Priska Švýcarsko 2008 1
      Trott Emma Anglie 2009 1
      Spratt Amanda Austrálie 2011 1
      Hoskins Melissa Austrálie 2011 1
      Pijnenborg Mascha Holandsko 2011 1
      Kasper Romy NSR 2011 1
      Wild Madeleine Holandsko 2012 1
      Sandig Madeleine NSR 2012 1
      Lorvik Ingrid Norsko 2014 1
      Van der Stelt Iris Holandsko 2014 1
      Sáblíková Martina ČR 2014 1
      Spoor Winanda Holandsko 2014 1
      Walle Brianna USA 2014 1
      Moberg Emilie Norsko 2015 1
      Doebel - Hickok Krista USA 2015 1
      Rowney Loren Austrálie 2016

    1

      Boyarskaya Natalia Rusko 2016 1
      D´Hoore Jolien Belgie 2016 1

Vítězky jednotlivých ročníků se staly

  • Dle ročníků...
    1988 + 1989 Kynčlová Radka AŠ Mladá Boleslav
    1990 Orvošová Eva Loko Poprad
    1991 Páczová Ildigo Spartak Dubnica
    1992 Barilová Alena Loko Prešov
    1993 Kratz Sandra NSR
    1994 Stagurskaja Zinajda Bělorusko
    1995 Ilavská Lenka Slovensko
    1996 + 1997 + 1999 + 2000 + 2007 Kupfernagel Hanka NSR
    1998 Hihilyova Svitlana Ukrajina
    2001 Wampfler Sandra Švýcarsko
    2002 Matusiak Bogumila Polsko
    2003 Karpenko Valentina Itálie
    2004 + 2010 Worrack Trixi NSR
    2005 Liebig Tina NSR
    2006 Senff Theresa NSR
    2008 Hennig Angela NSR
    2009 Burchenkova Aleksandra Rusko
    2011 Spratt Amanda Austrálie
    2012 Pankova Larisa Rusko
    2013 Cure Amy Austrálie
    2014 Brianna Walle USA
    2015 Antoshina Tatiana Rusko
    2016 Ludwig Cecilie Uttrup Dánsko

Česká stopa...

  • Nejlepší umístění českých závodnic:
    1988 - 1989 Kynčlová Radka 1 .místo
    1990 Kynčlová Radka 2. místo
    1991 Pekárková Jukie 2. místo
    1992 Víchová Šárka 3. místo
    1993 Pekárková Julie 4. místo
    1994 Pekárková Julie 6. místo
    1995 Pekárková Julie 5. místo
    1996 Flašková Miluše 3. místo
    1997 Víchová Šárka 13. místo
    1998 Flašková Miluše 8. místo
    1999 Víchová Šárka 8. místo
    2000 Pekárková Julie 10. místo
    2001 Pekárková Julie 5. místo
    2002 Havlíková Pavla 35 .místo
    2003 Kozlíková Lada 2. místo
    2004 Pekárková Julie 21. místo
    2005 všechny odstoupily  
    2006 Kozlíková Lada 2. místo
    2007 Růžičková Martina 12. místo
    2008 Růžičková Martina 13. místo
    2009 Růžičková Martina 7. místo
    2010 Havlíková Pavla 31. místo
    2011 Macíková Lucie 84. místo
    2012 Šulcová Pavlína 18. místo
    2013 Šulcová Pavlína 20. místo
    2014 Martina Sáblíková 2. místo
    2015 Nosková Nikola 20. místo
    2016 Machačová Jarmila 11. místo
  • Z českých závodnic jela ve žlutém dresu nejlepší závodnice:
    1993 Víchová Šárka 3 etapy
    2006 Kozlíková Lada 1 etapu

Počty závodnic

  • Nejvíce závodnic startovalo:
    2016 XXIX. ročník 182 závodnic
    2010 XXIII. ročník 170 závodnic
    2011 XXIV. ročník 161 závodnic
    2013 XXVI. ročník 134 závodnic
    2015 XXVII. ročník 133 závodnic
    2004 XVII. ročník 125 závodnic
    2012 XXV. ročník 124 závodnic
    2007 XX. ročník 120 závodnic
    2006 XIX. ročník 117 závodnic
    2003 XVI. ročník 109 závodnic
  • Nejméně závodnic startovalo:
    1989 II. ročník 25 závodnic
    1992 V. ročník 30 závodnic
    1990 III. ročník 31 závodnic

Další zajímavosti

  • Na startu se již presentovalo 45 států:
    SRN,Bělorusko, Polsko, Slovensko, Nový Zéland, Švýcarsko, Rusko, Litva, Ukrajina, Rakousko, ČR, Holandsko, Maďarsko, Itálie, Francie, Řecko, Norsko, Belgie, Dánsko, Anglie, Švédsko, Skotsko, Austrálie, Finsko, Estonsko, Kanada, Irsko, Brazílie, Uzbekistán, Kostarika, Mexiko, Argentina, Kolumbie, Japonsko, USA, Lucembursko, Izrael, Kanada, Slovinsko, Srbsko, Portugalsko, Španělsko, Chorvatsko, Sýrie.
  • Nejvíce km bylo ujeto ve XXIII. Ročníku 2010 - 449, 3 km
  • Průměrná rychlost - nejrychlejší ročníky
    • první 4 ročníky, kdy měl závod 3 etapy, byl nejrychlejší
      I. ročník v roce 1988, kdy při ujetí 135,3 km byla průměrná rychlost 33,86 km/hod.
    • při závodu na 4 etapy (v ročnících 1992, 1993 a 1994)
      VII. ročník roku 1994 s průměrnou rychlostí 33,33 km/hod.při ujetí 220,4 km
    • při 5ti etapách (od roku 1995 doposud)
      XXVI.ročník v roce 2012 s průměrnou rychlostí 35,76 km/hod. při ujetí 399,9 km
    • ve XXVI. ročníku v roce 2013
      byl překonán rychlostní průměr v 5ti etapách při ujetí 424,6 km - 37.914 km/hod.
  • V roce 2005 se závodu zúčastnila úřadující mistryně světa Judith Arndt ze SRN
  • V roce 2005 se závodu zúčastnila medailistka z paraolympiády v Athénách Sara Tretola ze Švýcarska jezdící bez pravé ruky
  • V roce 2008 byl nejmenší rozdíl mezi první a druhou závodnicí (německými - Angelou Hennig a Trixi Worack) pouhých 15 vteřin
  • V roce 2015 byl nejmenší rozdíl mezi první a druhou závodnicí (Ruskou Tatianou Antoshina a Američankou Lauren Srephens) pouhých 13 vteřin
  • V roce 2009 ve XXII. ročníku startovala legenda ženské cyklistiky francouzka Jeannie Longo (51 let)
  • V roce 2010 vyhrála všechny etapy jediná závodnice - Trixi Worrack z NSR
  • V roce 2012 ve všech etapách všechny trofejové dresy (žlutý, oranžový, modrý a bílý) oblékala jediná závodnice Larisa Pankova z Ruska
  • V roce 2012 poprvé jela etapový závod olympijská vítězka a mistryně světa rychlobruslařka Martina Sáblíková a hned oblékla modrý dres nejlepší vrchařky
  • V roce 2015 ve XXVIII. ročníku jsme přívítali dvoutísící závodnicí - Merino Cortazar Eider ze Španělska
  • Generální sponzor:
    od roku 2007 až 2008 KOOPERATIVA a.s.
    od roku 2009 do roku 2010 CZECH COAL a. s.
  • Největšími sponzory jsou:
    SČE Děčín a.s., Sparkasse Oberlausitz - Niederschlesien, Uniles Rumburk, TISK Krásná Lípa s.r.o., EURO -Topoz s.r.o., EKO-Servis Varnsdorf a.s., TOS Varnsdorf a.s., STI Česko s.r.o., DEMOS s.r.o., Ventos s.r.o., Česká spořitelna a.s., ReTos s.r.o., S a M silnice a mosty Děčín a. s., Diosna CS s.r.o., Staropramen a.s., BIG Shock, Eurogreen CZ s.r.o., a mnoho dalších sponzorů
  • Na organizaci se podílejí všechna města a obce, kudy závod projíždí, státní a městská policie, požárníci, lékařská a záchranná služba a nespočet dobrovolných pořadatelů a více jak 30 sponzorů
  • V roce 2007 převzal nad závodem záštitu předseda Senátu České republiky Přemysl Sobotka
  • V roce 2011 převzal záštitu nad závodem předseda Senátu České republiky Milan Štěch
  • V roce 2007 převzal záštitu nad závodem hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc
  • V roce 2009 převzala záštitu nad závodem hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová
  • V roce 2013 převzal záštitu nad závodem hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

 

Zajímavosti, přehledy, statistiky