a Jiřího Vícha ml.
UCI

Nikola Bajgerová ovládla třetí etapu Tour de Feminin, v elitní desítce čtyři Češky

Ilustrační obrázek
Češkám skvěle vyšla třetí etapa Tour de Feminin. Na trati dlouhé 110,7 kilometru se startem a cílem v severočeském Rumburku vyhrála v hromadném spurtu Nikola Bajgerová jezdící za polský celek Mat Atom Deweloper.

Lídryně soutěže Julie Kopecky z belgické formace AG Insurance dojela těsně pod stupni vítězů čtvrtá, šestá pak skončila Barbora Němcová z pražské Dukly a osmá její týmová kolegyně Adéla Marková. Ve žlutém zůstává Kopecky, druhou nejlepší Češkou je před nedělní závěrečným dějstvím je třináctá Němcová.

Pro sedmadvacetiletou Bajgerovou je triumf v etapě na Tour de Feminin jeden z největších v kariéře. “Dá se to tak říct a hlavně v České republice. Splnila jsem to, co jsem říkala před etapou, že tady chci pódium a že jsem vyhrála je ještě lepší,” řekla Bajgerová po dojezdu po němž se v celkovém hodnocení posunula na 23. pozici.

Dodala, že jí výrazně pomohly kolegyně z polské formace. “Celá etapa se jela na mě, bylo to tak domluveno. Holky splnily co měly a já jim za to děkuju,” dodala česká reprezentantka.

“Myslela jsem, že se rozhodne na poslední vrchařské prémii (8 kilometrů před cílem), ale tím, že pršelo, se dost zvolnilo. Holky mi dost pomohly a v závěru už to nechaly na mě,” děkovala svému týmu Bajgerová. Ve spurtu porazila dvě Nizozemky: Mirre Knaven z celku AG Insurance, která o den dříve jela 80 kilometrů v sólovém úniku a v pátek stříbrnou Femke de Vries z formace Krush Rebelease.

Etapa se jela za proměnlivých meteorologických podmínek. Slunce a sucho střídal vítr a déšť, často to byly prudké přeháňky. Ve druhém z okruhů, který kopíroval trasu tradičního amatérského závodu Tour de Zeleňák a který vede přes města a obce Šluknovského výběžku, závodnice postihl tak silný déšť, že rozhodčí zrušili i druhou sprinterskou prémii v Mikulášovicích.

Závodnicím se v těžkých podmínkách, které panovaly druhý den po sobě, nevyhnuly pády. Při nájezdu do druhého okruhu na kruhovém objezdu v Rumburku jich spadlo šest, další si přivodily odřeniny po další kolizi při výjezdu z Vilémova.

Ve žlutém trikotu vedoucí závodnice zůstává devatenáctiletá Češka Julie Kopecky, která si dělala zálusk na triumf ve všech etapách, což se povedlo jen jednou Němce Trixi Worrack před 14 lety.

“Škoda, že to nevyjde, snad příští rok,” usmívala se sympatická závodnice. Kopecky je držitelkou zároveň zeleného trikotu nejlepší cyklistky v bodovací soutěž, bílého pro nejlepší jezdkyni do 23 let a dresu v národních barvách coby nejlepší Češky. Puntíkatý vrchařský trikot bude v poslední etapě hájit Mirre Knaven, která ke třem triumfům na vrchařských prémiích v pátek přidala v sobotu další tři.

Závěrečná etapa startuje v neděli v 10 hodin ve Varnsdorfu a měří 114,6 kilometru. Povede Lužickými horami a cíl je v Krásné Lípě. V závodu bude pokračovat 107 z původního počtu 139 závodnic na startu úvodní časovky