a Jiřího Vícha ml.
UCI

Vítězkou 2. etapy Holanďanka Nina Buijsman, Bajgerová devátá

Ilustrační obrázek
Nizozemská cyklistka Nina Buijsman z týmu Parkhotel Valkenburg vyhrála druhou etapu letošního Tour de Feminin. Na trati dlouhé 101,7 kilometru se startem a cílem v Krásné Lípě si při své třetí účasti na Tour dospurtovala pro vůbec premiérové pódium.

Druhá na pásce skončila v hromadném spurtu Shirin van Anrooij z národního týmu Nizozemska, bronz brala Julie de Wilde z národního týmu Belgie. Nejlepší Češkou byla devátá Nikola Bajgerová z týmu Dukly. Do žlutého trikotu vedoucí závodnice jde Britka Joscelin Lowden.

Pole 141 závodnic mělo po čtvrteční časovce na programu první hromadnou etapu. Čekaly na něj dvě sprinterské a čtyři vrchařské prémie. A hned v prvních kopcích se utvořila asi třicetičlenná skupina, v níž nechyběly ani tři Češky - Nosková, Neumanová a Bajgerová. To se pro budoucí vývoj etapy ukázalo jako rozhodující.

Skupinu dále tvořily nizozemské a belgické cyklistky, či lídr bodovací soutěže Němka Corrina Lechner a nejlepší závodnice do 23 let Norka Ysland. Skupina spolupracovala a postupně si vypracovala několikaminutový náskok. Hodně aktivní byla Nikola Nosková. Šestnáctá žena úvodní časovky vyhrála dvě vrchařské prémie a v celkovém pořadí boje o puntíkatý trikot se zařadila těsně za Norku Ingvild Gaskjen.

Závod poznamenaný několika pády finišoval stejně jako předchozí čtvrteční časovka za deště. Třiadvacetiletá Buijsman měla nejvíce sil a připsala si první nizozemské etapové vítězství od triumfu Floortje Mackaij před třemi lety.

"Jelo se mi hezky, tedy do té doby, než začalo pršet. Ale byl to den, který mi sedl, byl to týmový den, právě díky podpoře svého týmu jsem vyhrála," řekla vítězná Nizozemka v cíli. Ve skupině totiž byly ještě další tři její týmové kolegyně. Podle ní se rozhodovalo už v první třetině závodu, na vrchařské prémii v Janově. "Bylo to právě v tomto stoupání, tam jsem pocítila svou sílu," dodala.

Česká závodnice Nikola Bajgerová devátým místem vyrovnala své etapové maximum, jehož dosáhla před dvěma lety.

"Jsem spokojená. Mně tyhle krátké kopce sedí, ráda se vyvezu. Jinak se od začátku jelo hodně vysoké tempo, to tu nebývalo zvykem. Chtěla jsem se držet co nejvíc vpředu a najednou nás tam zůstalo asi třicet plus Terka s Nikčou. Snažila jsem se držet a udržela jsem se. Před závěrečným spurtem jsem se snažila držet co nejvíc vpředu a ono to vyšlo," usmívala se čtyřiadvacetiletá stříbrná medailistka z nedávného mistrovského závodu.

Žluté tričko vedoucí závodnice ztratila vítězka časovky Italka Vittoria Bussi z týmu CykloTrener, která dojela se ztrátou téměř 13 minut. To naopak oblékne v časovce druhá Joscelin Lowden z týmu Drops Le Col, a to coby vůbec první Britka v historii.

Zelený trikot lídra bodovací soutěže oblékne páteční vítězka Nina Buijsman, puntíkatý nejlepší vrchařky Norka Gaskjen a bílé tričko závodnice do 23 let Nizozemka van Anrooij. Nejlepší Češkou zůstává Nikola Nosková, která se ztrátou 54 sekund uzavírá v celkovém pořadí první desítku.

Sobotní třetí etapa dlouhá 110,7 kilometru startuje v 15 hodin a začíná i končí v Rumburku.