23. - 26. května 2024
Memoriál Šárky Víchové‑Peškové
a Jiřího Vícha ml.
UCI

Úvodní časovku nečekaně vyhrála Italka Valeri Bussi v barvách domácího týmu CykloTrener

Ilustrační obrázek
Nebyla v úzkém okruhu favoritek, ale rybník dokonale vypálila všem. Čtyřiatřicetiletá italská cyklistka Vittoria Bussi vyhrála první etapu 33. ročníku Tour de Feminin.

Čtvrteční časovku v severočeské Krásné Lípě dlouhou 12,6 kilometru s vrchařskou prémií na Vápence prolétla v čase 18 minut, 32 sekund a 92 setin a těsně o 1,29 sekundy porazila druhou Britku Joscelin Lowden. Bussi si připsala jeden z největších úspěchů kariéry a do páteční druhé etapy se oblékne do žlutého trikotu.

"Je to úžasný pocit a je to vůbec poprvé v mé kariéře, co jsem ve žlutém tričku," rozplývala se Bussi v cíli. Na trať se vydala jako druhá z celkového počtu 141 závodnic. A na prvním místě zůstala až do cíle. "Trať byla dobrá, hodně technická a kopcovitá. Vítězství ale i tak nebylo jednoduché zvlášť pro časovkářku, jakou jsem já. Teď budu chtít trikot udržet do dalších etap," dodala.

Bussi, která v letošním Tour de Feminin posílila místní celek CykloTrener, udělala rovněž radost svému týmovému bossovi Janu Novotovi, pro nějž je Tour de Feminin rovněž premiérou v pozici šéfa organizačního výboru závodu.

"To je neskutečný pocit, takový úspěch jsem rozhodně nečekal," zářil Novota. Šokovaný byl Italčiným časem, čekal ho spíš kolem 20 minut. Bussi přitom do týmu málem nevzal. "Dostal jsem od ní mejl, že by chtěla v Krásné Lípě závodit. Váhal jsem tak 14 dní, zda ji k nám zařadit. Teď jsem rád, že jsem to udělal."

Premiérový triumf v závodě UCI pro tým CykloTrener řadí ve své kariéře nejvýš. "Rozhodně je to můj největší úspěch v manažerské kariéře a v historii klubu." Prvenství své dočasné svěřenkyně tušil už v polovině závodu. "To když postupně odpadávaly ty nejlepší časovkářky. Navíc se postupně zhoršovalo počasí, což snižovalo podmínky pro závodění."

Za Italkou, která je výkonem 48 007 metrů z roku 2018 světovou rekordmankou v hodinovce na dráze, a Britkou skončila třetí s desetisekundovou ztrátou Němka Corinne Lechner jedoucí za tým Stuttgart.

Norská obhájkyně celkového prvenství Vita Heine a vítězka předloňské časovky na Tour skončila se ztrátou 47 sekund až devátá. Nedávná tuzemská šampionka v časovce Nikola Nosková obsadila coby nejlepší Češka se ztrátou 56 sekund 16. pozici, Nikola Bajgerová z pražské Dukly byla 39.

V pátek 9. července se jede 2. etapa nazvaná Národním parkem České Švýcarsko, dlouhá 101,7 kilometru. Start je v 15 hodin opět v Krásné Lípě, cíl tamtéž.

Do puntíkatého dresu nejlepší vrchařky se oblékne Britka Lowden, zeleného Němka Lechner a bílého pro nejlepší závodnici do 23 let Norka Anne Dorthe Ysland. Trikot české trikolóry pro nejlepší Češku oblékne Nosková.