23. - 26. května 2024
Memoriál Šárky Víchové‑Peškové
a Jiřího Vícha ml.
UCI

Malwina Muł vyhrála 2. etapu Tour de Feminin. Do vedení celkového pořadí se dostala Olha Kulinič

Ilustrační obrázek
Společný útok Malwiny Muł (MAT Atom Deweloper) a Olhy Kulinič (Duolar-Chevalmeire) v posledním okruhu 2. etapy Tour de Feminin byl úspěšný a výhodný pro obě závodnice. Zatímco Polka si dojela pro etapové vítězství, ukrajinská cyklistka je novou vedoucí závodnicí celkového pořadí.

O výsledku 2. etapy Tour de Feminin se rozhodlo až v poslední části závodu. Úvod etapy byl svázaný taktikou, pokusy o dlouhý únik se sice neustále opakovaly, ale silné týmy nechtěly v úniku nikoho. Peloton se v technicky složitých pasážích a v kopcích trhal na malé skupiny, následně se však opět sjel do kompaktního útvaru.

Na trase byly hned čtyři vrchařské prémie, nejdříve výjezd od Rynartic a poté třikrát stoupání Vlčí Hora na okruhu okolo cílové Krásné Lípy. A o všechny tyto prémie měla největší zájem Italka Sara Casasola (Born To Win G20 Ambedo). Výbušnými útoky vyhrála první tři prémie a zajistila si vedení ve vrchařské soutěži.

V posledním okruhu se však dopředu dostaly jiné závodnice. Před závěrečnou vrchařskou prémií odjely Malwina Muł, Olha Kulinič, Eline Jansen (WV Schijndel) a Maja Winther Brandt Heisel (Interklima ABC Copenhagen WV de Amstel Amager Cykle Ring).

Rychle si vypracovaly náskok 30 sekund před pelotonem a v dalším stoupání Brtníky, 10 kilometrů před cílem, se rozdělilo i vedoucí kvarteto. Malwina Muł a Olha Kulinič se zde zbavily Dánky a Nizozemky a spolupracovaly až do cíle.

V dojezdu byla rychlejší devatenáctiletá Malwina Muł a připsal si už druhé letošní vítězství na české půdě. Před měsícem slavila v podstatě stejným způsobem, triumf v etapě Gracie Orlové. Olha Kulinič ztratila jednu sekundu, což jí bohatě stačí na vedení v celkovém pořadí. Polku totiž ve čtvrteční časovce porazila o 28 sekund.

Pro třetí místo v etapě si dojela Maja Winther Brandt Heisel se ztrátou 53 sekund, Eline Jansen měla na čtvrté příčce odstup 54 sekund. Poté už se do cíle řítil peloton s Dominikou Wlodarczyk (MAT Atom Deweloper) ve žlutém trikotu. Vítězka časovky skončila pátá, jenže ztratila 1:17 a celkově ztrácí 29 sekund na Olhu Kulinič.

Udržela si vedení v bodovací soutěži a v zeleném trikotu nastoupí do 3. etapy. Malwina Mul vede soutěž do 23 let. Nejlepší Češkou je po dvou etapách Eliška Kvasničková (Brilon-SportRaces).

fotografie: ©Josef Vaishar/Cycling.photography