a Jiřího Vícha ml.
UCI

Britka Joscelin Lowden po sólo jízdě vyhrála 4. etapu a ovládla Tour de Feminin

Ilustrační obrázek
Britská závodnice Joscelin Lowden ze stáje Drops LeCol se stala vítězkou závěrečné etapy Tour de Feminin 2021 a zároveň celého 33. ročníku závodu.

Třiatřicetiletá cyklistka do cíle v Krásné Lípě dojela po téměř šedesátikilometrovém úniku s náskokem pěti minut na Francouzku Morgane Coston. Ta se v celkovém pořadí posunula na stříbrnou pozici, bronz bere dosavadní lídryně závodu Němka Corinna Lechner z týmu Stuttgart.

Dosud nejlepší Češka Nikola Nosková už zkraje etapy kvůli pádu a zranění odstoupila, nejlepší z tuzemských závodnic tak skončila celkově 21. česká šampionka Tereza Neumanová.

Britka už ve čtvrtek skončila v úvodní časovce těsně druhá, po páteční etapě se ale už oblékla do žlutého trikotu. O ten ji ale v sobotu v Rumburku připravila Lechner a tak se ho znovu snažila vybojovat v závěrečné královské 114,6 kilometrů dlouhé etapě.

"Plán byl celkem jasný. Věděli jsme, že je to hodně náročná etapa a počítá se každý výsledek do celkového pořadí. Každá má kolegyně z týmu měla své úkoly a splnila je perfektně," řekla šťastná Lowden v cíli.

Od pelotonu se odpoutala více než 60 kilometrů před cílem. Postupně vyhrála i pět z celkového počtu devíti vrchařských prémií a kromě žlutého získala také puntíkatý dres nejlepší vrchařky.

V cíli měla více než pětiminutový náskok před Francouzkou Coston, která rovněž jela v závěru závodu sólo jízdu a celkově vybojovala stříbro. Pro třetí místo v etapě si dojela Španělka Patricia Ortega Ruiz z týmu Massi Tactic.

Lowden v Česku závodila poprvé a dění na severu Čech si užila. "Byl to těžký závod, ale ten dav u trati mě zcela uchvátil," dodala.

Dosud vedoucí Němka Lechner nezachytila v kopcích Lužických hor (cyklistky nastoupaly celkem 2136 metrů) tempo Britky a do cíle dorazila s osmiminutovou ztrátou ve skupině pronásledovatelek. Přesto nakonec uhájila alespoň 3. místo.

Velkou smůlu měla Češka Nikola Nosková. Závodnice národního týmu, která se netajila ambicemi na top 3 v celkovém pořadí a zisk vrchařského titulu, měla ve stoupání na první vrchařskou prémii pád, zranila se, ze závodu musela odstoupit a zamířila na vyšetření do děčínské nemocnice.

Titul nejlepší Češky v celkovém pořadí tak získala Tereza Neumanová na 21. místě, jen o pozici za ní skončila Nikola Bajgerová z Dukly.

"Byla to pro mě závěrečná příprava před olympiádou. Jsem ráda, že jsem vždy dojela v té první skupině, což nebylo tak náročné. Při své první účasti před čtyřmi lety to byl pro mě boj o přežití, teď už se mi to tu líbilo mnohem víc. Už mám víc zkušeností," uvedla Neumanová. Na olympiádu do Tokia se těší. "Profilově by mi měla trať sedět. Přímo cíle ale nahlas říkat nebudu," usmála se dvaadvacetiletá Češka.

Do cíle závěrečné etapy dojelo nakonec jen 58 cyklistek, z celkového počtu 141, které se prezentoval na startu čtvrteční časovky.

Šéf závodu Jan Novota, jehož tým po 32 letech převzal organizaci po zakladateli závodu Jiřím Víchovi, byl s jeho průběhem spokojený.

"Byla to super výzva organizovat UCI závod. Děkujeme Jirkovi Víchovi, že nám závod předal a že v tom můžeme pokračovat. Myslíme si, že to má smysl a ta divácká atmosféra nám to potvrdila. Věříme, že účastníci byli spokojeni také," zhodnotil první rok ve funkci šéfa organizačního výboru Jan Novota. Poděkoval stovkám organizátorů a sponzorům, bez nichž by se tak mamutí akce nemohla uskutečnit.

Spokojená byla i ředitelka závodu - mezinárodní rozhodčí Simona Davídková. "Coby rozhodčí občas buzeruju ty organizátory za každou maličkost a detail a teď jsem si to vyzkoušela z druhé strany. Takže, pane Víchu, skláním se před vámi. My to teď zkusíme přebrat a vylepšovat a budeme rádi, když nás vy diváci podpoříte a zase se na nás přijdete podívat," uzavřela Davídková.